Slika 1

Prije dva dana o štetnim učincima elektromagnetskih polja na zdravlje razgovarao je u posebnom intervju  s dr. Martinom Pallom  Dr. Joseph Mercola.

https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2024/09/26/emf-exposure-autism.aspx?ui=edf719451da3288b5d766719bc3055e378756e65783c87c3126ec218ccb4364e&sd=20230207&cid_source=dnl&cid_medium=email&cid_content=art1HL&cid=20240926&foDate=false&mid=DM1630389&rid=127333486

PRIČA NA PRVI POGLED

  • Stope autizma značajno su porasle od 2000. godine — 1 od 36 djece sada ima ovo stanje. Izloženost EMF-u može igrati ulogu aktiviranjem naponskih kalcijevih kanala, što dovodi do prekomjernog intracelularnog kalcija
  • Prekomjerni intracelularni kalcij ometa šest neuronskih mehanizama, utječući na sinaptogenezu, uključujući migraciju neurona, izrastanje dendrita, formiranje sinapsi, sazrijevanje i obrezivanje
  • Trudnicama se savjetuje da smanje izloženost EMP-u kako bi zaštitile svoju nerođenu djecu. Preporuke uključuju izbjegavanje mobitela, Wi-Fi polja i korištenje zaštitnih materijala
  • Izloženost toksičnim kemikalijama, uključujući živu, olovo, ftalate i pesticide, također može pridonijeti razvoju autizma ometanjem aktivnosti NMDA receptora i povećanjem intracelularnog kalcija
  • Strategije za smanjenje izloženosti EMF-u uključuju identificiranje glavnih izvora, ograničavanje upotrebe bežičnih uređaja, ožičenje internetskih veza i izbjegavanje "pametnih" uređaja. Konzumacija magnezija i hrane koja pojačava Nrf2 može pomoći u ublažavanju štete od EMF-a

Stope poremećaja iz spektra autizma, koji se obično skraćuju na ASD ili autizam, nastavljaju rasti među mladima u Americi. Prema časopisu Autism Parenting Magazine, oko 1 od 36 djece sada ima ovo stanje. Za drugačiju sliku, učestalost autizma sada je 241% veća od statistike zabilježene 2000.

Još 2017. intervjuirao sam Martina Palla, Ph.D. , profesor emeritus na Sveučilištu Washington State, o tome kako elektromagnetska polja (EMF) mogu utjecati na ljudsko zdravlje putem stimulacije naponski upravljanih kalcijevih kanala (VGCC). Tijekom godina, nastavio je graditi na ovom istraživanju, a nedavno je objavio opsežnu studiju koja dublje istražuje ulogu EMF-a u našim VGCC-ima i kako može dovesti do autizma.

Kako izloženost EMF-u pridonosi autizmu

U Pallovoj studiji,  objavljenoj u Brain Sciences, on razjašnjava "uzročni/eksplanatorni model koji objašnjava neurorazvojne, fiziološke, biokemijske, ekološke i genetske uzročne mehanizme ASD-a."

Prema Pallu,  autizam se može pojaviti disfunkcijom sinaptogeneze u mozgu djece u razvoju. Središnji mehanizam oko ovog fenomena je aktivacija VGCC-a pogoršana izloženošću EMF-u. Ovo povećava [Ca 2+ ]i, također poznat kao intracelularni kalcij, uzrokujući autizam.

Za one koji nisu upoznati, sinaptogeneza je drugi izraz za formiranje sinapsi. 4 Sinapse su mjesta na kojima neuroni međusobno komuniciraju, slično telefonskom kabelu koji povezuje dva telefona. Kako vaše dijete komunicira s okolinom, njegov mozak stvara nove veze (sinaptogeneza). "U suštini, mozak vašeg djeteta se prilagođava njihovom jedinstvenom okruženju i uči ga obrađivati ​​učinkovitije", prema Yale Baby School. 

EMF-ovi koji izazivaju autizam koji se spominju kroz Pallovo istraživanje odnose se na varijante koje je napravio čovjek, što znači da se generiraju putem električne struje. On ih naziva "koherentnim" EMF-ovima, koji se "emitiraju u određenom smjeru vektora, s određenom frekvencijom, polaritetom i fazom." 

S druge strane, on prirodne EMF-ove naziva "nekoherentnim", jer se sastoje od fotona emitiranih u različitim smjerovima, polaritetima i fazama. Zbog ove nekoherentnosti stvaraju samo minijaturnu količinu magnetske sile koja vjerojatno neće predstavljati prijetnju vašem zdravlju. 

Šest živčanih mehanizama na koje utječe prekomjerni intracelularni kalcij

Pall naglašava da tijekom perinatalnog razdoblja (prije i nakon rođenja) postoji šest neuronskih mehanizama koji utječu na sinaptogenezu, a vjerojatni uzrok je - pogađate - prekomjerna količina intracelularnog kalcija. Prema njegovim riječima, preplavljivanje kalcijem "uzrokuje abnormalnu regulaciju svakog od šest mehanizama", koji su navedeni u nastavku:

Migracija neurona — proces koji se događa tijekom embrionalnog razvoja, događaji migracije ključni su za uspostavljanje lamina korteksa. 

Dendritski izdanak — Kratke, uske i jako razgranate stanice koje funkcioniraju kao prijemni ili ulazni dijelovi neurona.

Stvaranje sinapse — događa se nakon rođenja i igra ulogu u stvaranju neuronskih mreža. 

Sazrijevanje sinapse — Proces koji oblikuje sinapsu tako da može postići potpuno funkcionalno stanje. 

Sinaptičko obrezivanje — Do šeste godine, mozak vašeg djeteta imat će sposobnost eliminirati manje važne neuronske veze za visokokvalitetne. 

Funkcija MeCP2 — Ovo se odnosi na gen koji pomaže u održavanju sinapsi. 

Kada su funkcije ovih šest mehanizama poremećene, dolazi do disfunkcije sinaptogeneze, što može rezultirati autizmom. Prema Pallu: 

"Disfunkcija sinaptogeneze proizvodi promjene povezivanja tkiva u mozgu autizma/ASD-a za koje se smatra da proizvode mnoge simptome autizma. Djelomično može djelovati tako da poremeti i promijeni formiranje neuronske mreže, mogućeg središnjeg uzročnog mehanizma autizma/ASD-a ."

Pall kaže da se šest mehanizama "pokazalo nenormalnim kod pacijenata s autizmom/ASD-om." 15 Kako konkretno? Opet, dokazi upućuju na prekomjerni intracelularni kalcij putem VGCC-a. Njegov rad citira dvije prethodne studije, objavljene 2007. i 2009., koje pokazuju da unutarstanični kalcij ima jaku vezu s autizmom.

U kontekstu, VGCC, koji se nalaze u visokim koncentracijama u mozgu, igraju ulogu u unutarstaničnim procesima, kao što je oslobađanje neurotransmitera. 16 Nakon što su izloženi elektromagnetskim zračenjima, kalcij ulazi prema unutra, što, na temelju Pallovog skupnog istraživanja, može uzrokovati sinaptičku disfunkciju koja u konačnici rezultira autizmom. 

U drugoj studiji primijećeni su slični nalazi. Prema istraživačima, koherentni EMF "mogu uzrokovati nepravilno propuštanje elektro-osjetljivih ionskih kanala ili VGIC-ova na staničnim membranama," što može dovesti do oštećenja DNA što rezultira neplodnošću i rakom.  Kao i Pall, ovi su istraživači također primijetili da nekoherentna EMF, bez obzira na intenzitet, neće uzrokovati zdravstvene probleme. 

Bebe su već u opasnosti od autizma čak i prije rođenja

Na temelju šest pogođenih mehanizama koje je opisao Pall, čini se da autizam može nastati i prije rođenja djeteta. U svojoj recenziji naišao je na studiju koja je uspoređivala razine izloženosti EMF-u žena koje su rodile bebe s dijagnosticiranim autizmom u usporedbi s normalnom kontrolom. Odavde je primijetio da su bebe rođene s autizmom u opasnosti zbog toga gdje je majka spavala tijekom trudnoće, kao i gdje je beba spavala u mjesecima nakon rođenja. 

Ako ste trudni, bilo bi mudro smanjiti svoju izloženost elektromagnetskim zračenjima jer je to najvažnije za zaštitu zdravlja vašeg nerođenog djeteta. Pall naglašava sljedeće preporuke: 

“Trudnice ne bi trebale koristiti mobitele, bežične telefone, trebale bi izbjegavati Wi-Fi polja i trebale bi koristiti žičane veze s internetom, izbjegavati Bluetooth, ne bi trebale provoditi vrijeme u blizini pametnih brojila, mobilnih tornjeva, izbjegavati visokonaponske vodove itd.

Trudnice bi trebale izbjegavati boravak u zgradama s visokom prljavštinom električne energije u svojim električnim vodovima. Takvo izbjegavanje je vrlo izazovno. Drugi izbor je korištenje zaštite za zaštitu fetusa i bebe nakon rođenja.

Možete nabaviti velike, zaštićene majice kratkih rukava kako biste zaštitili fetus, ispod koje nosite običnu platnenu majicu kratkih rukava kako biste smanjili kontakt s tijelom. Takvi materijali za zaštitu imaju veliki broj metalnih (često srebrnih) vlakana. Vjerujem da oklop uglavnom djeluje tako što ometa koherenciju EMF-a, stoga uvelike smanjuje sve električne ili magnetske sile."

Druga mogućnost je nanošenje zaštitne boje na zidove vašeg doma. Obično dolaze u crnoj boji i mogu se prebojati nakon što se osuše kako biste mogli zadržati izvorni dizajn svog doma. Što je još važnije, zaštitna boja štiti vaš dom od izvora EMF-a vaših susjeda, što je nešto nad čime možda nemate mnogo kontrole. Pall također savjetuje kupnju EMF mjerača za prepoznavanje vrućih točaka u vašem domu. 

NMDA-R i otrovne kemikalije — još jedan potencijalni put do autizma

Pallova studija također naglašava ulogu izloženosti toksičnim kemikalijama u razvoju autizma. Točnije, oni ometaju aktivnost NMDA receptora (NMDA-R), povećavajući tako intracelularni kalcij.  NMDA-R je receptor glutamata, koji je primarni ekscitacijski neurotransmiter vašeg mozga, a također je važan za sinaptičku plastičnost  kemikalija koje se spominju u Pallovoj recenziji uključuju:

Slika 2

Svaka od ovih kemikalija ima mehanizme koji mogu stimulirati aktivnost NDMA-R, što dovodi do povećanja intracelularnog kalcija. Na primjer, pokazalo se da BPA smanjuje gustoću dendritičke kralježnice na modelima testiranja na životinjama, što je "u skladu s učincima koji proizvode disfunkciju sinaptogeneze". U međuvremenu, izloženost acetaminofenu može uzrokovati hepatotoksičnost i toksičnu encefalopatiju. To rezultira prekomjernim amonijakom koji povećava aktivnost NDMA-R, što dovodi do autizma. 

Ako su te kemikalije raširene u hrani i okolišu, što možete učiniti da zaštitite sebe i svoju djecu? Pall preporuča organsku prehranu kako bi se izloženost svela na najmanju moguću mjeru. 

Osim toga, preporučujem vam da pročitate moj članak "Kemikalije u ultraprerađenoj ambalaži i pakiranju brze hrane predstavljaju ozbiljne rizike za trudnice ."

Ondje opisujem učinkovite strategije koje vam mogu pomoći u smanjenju izloženosti ftalatima i drugim kemikalijama.

Dodatne strategije za zaštitu vaše obitelji od elektromagnetskih polja

Nema sumnje da je izloženost EMF-u značajna opasnost po zdravlje s kojom se treba pozabaviti na javnoj razini. Međutim, nedavno uvođenje 5G i drugih naprednih bežičnih tehnologija to bi moglo otežati. Stoga bi bilo mudro za sada se usredotočiti na zaštitu sebe.

Uz preporuke koje je spomenuo Pall, evo opsežnijeg sažetka strategija za smanjenje EMF-a koje možete primijeniti:

Identificirajte glavne izvore EMF-a, kao što su vaš mobilni telefon, bežični telefoni, Wi-Fi usmjerivači, Bluetooth slušalice i drugi predmeti opremljeni Bluetoothom, bežični miševi, tipkovnice, pametni termostati, baby monitori, pametni mjerači i mikrovalna pećnica u vašoj kuhinji. U idealnom slučaju, obratite se svakom izvoru i odredite kako najbolje možete ograničiti njihovu upotrebu.

Osim u hitnim slučajevima opasnim po život, nemojte svom djetetu davati mobilni telefon ili bežični uređaj bilo koje vrste. Djeca su mnogo osjetljivija na zračenje mobitela nego odrasli zbog tanjih kostiju lubanje. Istraživanje 29 također pokazuje da dojenčad do 25 mjeseci ne uči učinkovito jezik iz videa, te da najbolje uče kada se podučava kroz osobnu interakciju.

Povežite računalo s internetom putem žične Ethernet veze i svakako ga stavite u način rada u zrakoplovu. Također, izbjegavajte bežične tipkovnice, kuglice, miševe, sustave za igre, pisače i prijenosne kućne telefone. Odlučite se za žičane verzije.

Ako morate koristiti Wi-Fi, isključite ga kada nije u upotrebi, posebno noću dok spavate. U idealnom slučaju, radite na ožičenju svoje kuće kako biste u potpunosti eliminirali Wi-Fi. Ako imate prijenosno računalo bez ikakvih Ethernet priključaka, USB Ethernet adapter omogućit će vam spajanje na internet putem žične veze.

Izbjegavajte korištenje bežičnih punjača za svoj mobilni telefon, jer će i oni povećati EMF u cijelom vašem domu. Bežično punjenje također je daleko manje energetski učinkovito od korištenja običnog punjača, budući da kontinuirano troši energiju (i emitira elektromagnetna polja) bez obzira koristite li ga ili ne.

Noću isključite struju u spavaćoj sobi. To obično radi na smanjenju električnih polja od žica unutar vaših zidova osim ako se pokraj vaše spavaće sobe nalazi susjedna soba. Ako je to slučaj, morat ćete upotrijebiti mjerač kako biste utvrdili trebate li također isključiti struju u susjednoj prostoriji.

Koristite budilicu na baterije, idealno onu bez svjetla.

Ako i dalje koristite mikrovalnu pećnicu, razmislite o njenoj zamjeni s parnom konvekcijskom pećnicom koja će vašu hranu zagrijati brže i daleko sigurnije.

Izbjegavajte korištenje "pametnih" uređaja i termostata koji ovise o bežičnoj signalizaciji. To bi uključivalo sve nove "pametne" televizore. Zovu se pametni jer emitiraju Wi-Fi signal i, za razliku od vašeg računala, ne možete isključiti Wi-Fi signal. Razmislite o korištenju velikog računalnog monitora kao TV-a jer oni ne emitiraju Wi-Fi.

Odbijte pametno brojilo u svom domu ako možete. Ako je pametno brojilo neizbježno, možete instalirati štit preko njega. 

Razmislite o premještanju bebinog kreveta u svoju sobu umjesto korištenja bežičnog baby monitora. Alternativno, koristite ožičeni monitor.

CFL žarulje zamijenite žaruljama sa žarnom niti. Ne samo da emitiraju nezdravu svjetlost, nego što je još važnije, zapravo će prenijeti struju na vaše tijelo samo ako su blizu žarulja.

Izbjegavajte nositi mobitel na tijelu osim u načinu rada u zrakoplovu i nikad ne spavajte s njim u spavaćoj sobi osim ako nije u načinu rada u zrakoplovu. Čak i tada može emitirati signale, zbog čega sam svoj telefon stavio u Faraday torbu.

Kada nekoga zovete mobitelom, koristite spikerfon i držite uređaj najmanje 3 stope od sebe. Nastojte radikalno smanjiti vrijeme provedeno na mobitelu. Umjesto toga koristite VoIP softver koji možete koristiti dok ste povezani na internet putem žične veze.

Izbjegavajte korištenje mobitela i drugih elektroničkih uređaja najmanje sat vremena (po mogućnosti nekoliko) prije spavanja, jer plavo svjetlo ekrana i EMF inhibiraju proizvodnju melatonina. Prema Zakladi za spavanje, plavo svjetlo od korištenja računala i mobitela produljuje vrijeme potrebno da zaspite.

Učinke EMF-a smanjuju blokatori kalcijevih kanala, pa se pobrinite da unosite dovoljno magnezija. Većina ljudi ima manjak magnezija, što će pogoršati utjecaj EMF-a. Prema Pallovoj studiji, "nedostatak magnezija često se nalazi kod pacijenata s autizmom, a dodaci magnezijeve soli pokazali su se korisnima u liječenju autizma." 

Povećanje Nrf2, koji je biološki hormetik koji regulira superoksid dismutazu, katalazu i sve druge korisne međustanične antioksidanse, također je korisno uglavnom zato što smanjuje upalu, poboljšava vašu mitohondrijsku funkciju i stimulira mitohondrijsku biogenezu, među ostalim prednostima.

Možete aktivirati Nrf2 konzumacijom prehrambenih spojeva koji potiču Nrf2, kao što je sulforafan iz križanog povrća, hrana s visokim udjelom fenolnih antioksidansa, dugolančane omega-3 masti DHA i EPA, karotenoidi (posebice likopen), spojevi sumpora iz povrća Allium, izotiocijanati iz skupinu kupusa i hranu bogatu terpenoidima.

Pokazalo se da molekularni vodik djeluje na slobodne radikale koji nastaju kao odgovor na zračenje

Pridružite se:

WEB STRANICA:
https://arnasebalj.com

Telegram kanal Arna Šebalj:
https://t.me/arnakanal

Chat, grupa
S Arnom i istinom:

https://t.me/arnasebalj

SVJEDOČANSTVA "CIJEPLJENIH" u HRVATSKOJ

https://t.me/+jUM0zkaioNxmZDQ0

Svjedočanstva NE-cijepljenih u Hrvatskoj
https://t.me/+FKt1CiAN8fwyOGU0

FB
https://www.facebook.com/profile.php?id=100086873156577

YOUTUBE KANAL:

https://youtube.com/@medijskagrupa1?feature=shared