18. listopada 2023. objavljena je Westminsterska deklaracija. U njoj su brojne utjecajne javne osobe progovorile o nadolazećoj cenzuri a čemu doprinosi globalno ubrzanje digitalnih transformacija koje traju.

Obzirom da je medijska popraćenost deklaracije bila prilično slaba, prenosim Vam je u cijelosti. Podijelite je gdje god možete. Hvala svima.

Sličnu medijsku blokadu, ali i „poruku“ da se na Znanstvenom skupu ZNANOST ILI DOGMA, održanom 1. 10. 2023. u Zagrebu, ne objavi Zagrebačka deklaracija.

Sama inicijativa za donošenjem Westminsterske deklaracije pokrenuta je krajem lipnja 2023. u Londonu. Deklaraciju je potpisalo više od 138 renomiranih intelektualaca, novinara i akademika iz različitih sredina, poput zviždača Edwarda Snowdena, aktivista Juliana Assangea, ekonomista Jeffrey Sachsa i Yanisa Varoufakisa, povjesničara Nialla Fergussona, režisera Olivera Stouna, psihologa Jordana Petersona, biologa Richard Dawkins i novinara Michaela Shellembergera, Barri Weisa te Matta Taibbija koji su javno objavili tzv. Twitter fileove, koje im je dao Elon Musk nakon što je kupio Twitter, te mnogi drugi. Od 8. studenog i ja sam potpisnik iste.

 

 

 

                                WESTMINSTERSKA DEKLARACIJA

Pišemo kao novinari, umjetnici, autori, aktivisti, tehnolozi i akademici kako bismo upozorili na sve veću međunarodnu cenzuru koja prijeti nagrizanjem stoljetnih demokratskih normi.

Dolazeći s ljevice, desnice i centra, ujedinjuje nas naša predanost univerzalnim ljudskim pravima i slobodi govora, i svi smo duboko zabrinuti zbog pokušaja da se zaštićeni govor označi kao 'dezinformacija', 'dezinformacija' i druge loše informacije. definirani pojmovi.

Ovakva zloporaba ovih pojmova rezultirala je cenzurom običnih ljudi, novinara i disidenata u zemljama diljem svijeta.

Takvo miješanje u pravo na slobodu govora potiskuje valjanu raspravu o pitanjima od hitnog javnog interesa i potkopava temeljna načela predstavničke demokracije.

Diljem svijeta, vladini akteri, tvrtke društvenih medija, sveučilišta i nevladine organizacije sve više rade na nadziranju građana i oduzimaju im njihov glas. Ovi koordinirani napori velikih razmjera ponekad se nazivaju 'Cenzorsko-industrijski kompleks'.

Ovaj kompleks često djeluje putem izravnih vladinih politika. Vlasti u Indiji [1] i Turskoj [2] preuzele su ovlast uklanjanja političkog sadržaja s društvenih medija. Zakonodavno tijelo u Njemačkoj [3] i Vrhovni sud u Brazilu [4] kriminaliziraju politički govor. U drugim zemljama, mjere kao što su irski prijedlog zakona o 'govoru mržnje' [5] , škotski zakon o zločinima iz mržnje[6], britanski zakon o sigurnosti na internetu[7] i australski prijedlog zakona o 'dezinformacijama'[8] prijete da će ozbiljno ograničiti izražavanje i stvoriti učinak hlađenja.

No Censorship Industrial Complex djeluje suptilnijim metodama. To uključuje filtriranje vidljivosti, označavanje i manipulaciju rezultatima tražilice. Kroz deplatformiranje i označavanje, cenzori društvenih medija već su ušutkali zakonita mišljenja o temama od nacionalne i geopolitičke važnosti. Učinili su to uz punu podršku 'stručnjaka za dezinformacije' i 'provjerivača činjenica' u glavnim medijima, koji su napustili novinarske vrijednosti debate i intelektualnog istraživanja.

Kako su otkrile datoteke na Twitteru, tehnološke tvrtke često provode cenzorsko 'moderiranje sadržaja' u suradnji s vladinim agencijama i civilnim društvom. Uskoro će Zakon o digitalnim uslugama Europske unije formalizirati ovaj odnos davanjem podataka o platformi 'provjerenim istraživačima' iz nevladinih organizacija i akademske zajednice, prepuštajući naša prava govora na diskreciju tim neizabranim i neodgovornim subjektima .

Neki političari i nevladine organizacije [9] čak ciljaju na end-to-end enkriptirane aplikacije za slanje poruka kao što su WhatsApp, Signal i Telegram.[10] Ako se enkripcija s kraja na kraj razbije, nećemo imati više mogućnosti za autentične privatne razgovore u digitalnoj sferi.

Iako su strane dezinformacije među državama pravi problem, agencije osmišljene za borbu protiv ovih prijetnji, poput Agencije za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture u Sjedinjenim Državama, sve su više okrenute prema unutra protiv javnosti. Pod krinkom sprječavanja štete i zaštite istine, govor se tretira kao dopuštena aktivnost, a ne kao neotuđivo pravo.

Svjesni smo da riječi ponekad mogu izazvati uvredu, ali odbacujemo ideju da su povrijeđeni osjećaji i nelagoda, čak i ako su akutni, osnova za cenzuru. Otvoreni diskurs središnji je stup slobodnog društva i neophodan je za pozivanje vlada na odgovornost, osnaživanje ranjivih skupina i smanjenje rizika od tiranije.

Zaštita govora nije samo za stavove s kojima se slažemo; moramo snažno štititi govor za stavove kojima se najžešće protivimo. Samo se na javnom trgu ova stajališta mogu čuti i ispravno osporiti.

Štoviše, iznova i iznova, nepopularna mišljenja i ideje s vremenom postaju konvencionalna mudrost. Označavanjem određenih političkih ili znanstvenih stavova kao 'dezinformacija' ili 'loših informacija', naša društva riskiraju da zaglave u lažnim paradigmama koje će čovječanstvu lišiti teško stečenog znanja i izbrisati mogućnost stjecanja novog znanja. Sloboda govora je naša najbolja obrana od dezinformacija.

Napad na govor nije samo zbog iskrivljenih pravila i propisa – to je kriza samog čovječanstva. Svaka kampanja za jednakost i pravdu u povijesti oslanjala se na otvoreni forum za izražavanje neslaganja. U bezbrojnim primjerima, uključujući ukidanje ropstva i pokret za građanska prava, društveni napredak ovisio je o slobodi izražavanja.

Ne želimo da naša djeca odrastaju u svijetu u kojem žive u strahu da će reći što misle. Želimo da odrastaju u svijetu u kojem se njihove ideje mogu izražavati, istraživati ​​i otvoreno raspravljati – svijetu koji su utemeljitelji naših demokracija zamislili kada su ugradili slobodu govora u naše zakone i ustave.

Prvi amandman SAD-a snažan je primjer kako se pravo na slobodu govora, tiska i savjesti može čvrsto zaštititi zakonom. Ne treba se slagati sa SAD-om po svakom pitanju da bi se priznalo da je to vitalna 'prva sloboda' iz koje slijede sve druge slobode. Samo putem slobode govora možemo osuditi kršenja naših prava i boriti se za nove slobode.

Također postoji jasna i snažna međunarodna zaštita slobode govora. Opća deklaracija o ljudskim pravima (UDHR)[11] sastavljena je 1948. kao odgovor na zločine počinjene tijekom Drugog svjetskog rata. Članak 19. UDHR-a kaže: 'Svatko ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja; ovo pravo uključuje slobodu zauzimanja mišljenja bez uplitanja te slobodu traženja, primanja i širenja informacija i ideja putem bilo kojeg medija i bez obzira na granice.' Iako možda postoji potreba da vlade reguliraju neke aspekte društvenih medija, kao što su dobne granice, ti propisi nikada ne bi smjeli kršiti ljudsko pravo na slobodu izražavanja. 

Kao što je jasno navedeno u članku 19., korolar prava na slobodu govora je pravo na informaciju. U demokraciji nitko nema monopol nad onim što se smatra istinom. Umjesto toga, istina se mora otkriti kroz dijalog i raspravu – a ne možemo otkriti istinu bez dopuštanja mogućnosti pogreške. 

Cenzura u ime 'očuvanja demokracije' preokreće ono što bi trebao biti sustav predstavljanja odozdo prema gore u sustav ideološke kontrole odozgo prema dolje. Ta je cenzura u konačnici kontraproduktivna: sije nepovjerenje, potiče radikalizaciju i delegitimizira demokratski proces. 

Tijekom ljudske povijesti, napadi na slobodu govora bili su preteča napada na sve druge slobode. Režimi koji su nagrizali slobodu govora uvijek su neizbježno slabili i štetili drugim temeljnim demokratskim strukturama. Na isti način, elite koje se danas zalažu za cenzuru također potkopavaju demokraciju. Međutim, ono što se promijenilo jesu široki razmjeri i tehnološki alati pomoću kojih se može provesti cenzura. 

Vjerujemo da je sloboda govora ključna za osiguranje naše sigurnosti od državnih zlouporaba moći – zlouporaba koje su povijesno predstavljale daleko veću prijetnju od riječi usamljenih pojedinaca ili čak organiziranih skupina. Za dobrobit i procvat ljudi upućujemo sljedeća 3 poziva na akciju.

  • Pozivamo vlade i međunarodne organizacije da ispune svoje obveze prema ljudima i da poštuju članak 19. UDHR-a. 
  • Pozivamo tehnološke korporacije da se obvežu na zaštitu digitalnog javnog prostora kako je definirano u članku 19. UDHR-a i da se suzdrže od politički motivirane cenzure, cenzure neslaganja i cenzure političkog mišljenja.
  • I na kraju, pozivamo širu javnost da nam se pridruži u borbi za očuvanje demokratskih prava naroda. Promjene zakona nisu dovoljne. Također moramo izgraditi atmosferu slobode govora iz temelja odbacivanjem klime netolerancije koja potiče autocenzuru i koja stvara nepotrebne osobne sukobe za mnoge. Umjesto straha i dogmatizma, moramo prigrliti ispitivanje i raspravu.

Zalažemo se za vaše pravo na postavljanje pitanja. Žestoke rasprave, čak i one koje mogu uzrokovati tjeskobu, mnogo su bolje od nikakvih rasprava. 

Cenzura nam krade bogatstvo samog života. Sloboda govora je temelj za stvaranje smislenog života i naprednog čovječanstva - kroz umjetnost, poeziju, dramu, priču, filozofiju, pjesmu i još mnogo toga. 

Ova je deklaracija bila rezultat prvog sastanka pobornika slobode govora iz cijelog svijeta koji su se sastali u Westminsteru u Londonu krajem lipnja 2023. Kao potpisnici ove izjave, imamo temeljna politička i ideološka neslaganja. Međutim, samo zajedničkim okupljanjem pobijedit ćemo napadajuće sile cenzure kako bismo mogli održati svoju sposobnost otvorene rasprave i izazivanja jedni drugih. U duhu različitosti i rasprave potpisujemo Westminstersku deklaraciju.

Signatories – Potpisnici:

 

Matt Taibbi, Journalist, USA

Michael Shellenberger, Public, USA

Jonathan Haidt, Social Psychologist, NYU, USA

John McWhorter, Linguist, Columbia, Author, USA

Steven Pinker, Psychologist, Harvard, USA

Julian Assange, Editor, Founder of Wikileaks, Australia

Tim Robbins, Actor, Filmmaker, USA

Nadine Strossen, Professor of Law, NYLS, USA

Glenn Loury, Economist, USA

Richard Dawkins, Biologist, UK

John Cleese, Comedian, Acrobat, UK

Slavoj Žižek, Philosopher, Author, Slovenia

Jeffrey Sachs, Columbia University, US

Oliver Stone, Filmmaker, USA

Edward Snowden, Whistleblower, USA

Greg Lukianoff, President and CEO Foundation for Individual Rights and Expression, USA

Stella Assange, Campaigner, UK

Glenn Greenwald, Journalist, USA

Claire Fox, Founder of the Academy of Ideas, UK

Dr. Jordan B. Peterson, Psychologist, Author, Canada

Bari Weiss, Journalist, USA

Walter Kirn, Author, USA

Peter Hitchens, Author, Journalist, UK

Niall Ferguson, Historian, Stanford, UK

Matt Ridley, Journalist, Author, UK

Melissa Chen, Journalist, Spectator, Singapore/USA

Yanis Varoufakis, Economist, Greece

Peter Boghossian, Philosopher, Founding Faculty Fellow, University of Austin, USA

Michael Shermer, Science Writer, USA

Alan Sokal, Professor of Mathematics, UCL, UK

Sunetra Gupta, Professor of Theoretical Epidemiology, Oxford, UK

Jay Bhattacharya, Professor, Stanford, USA

Martin Kulldorff, Professor of Medicine (on leave), Harvard, USA

Aaron Kheiriaty, Psychiatrist, Author, USA

Chris Hedges, Journalist, Author, USA

Lee Fang, Independent Journalist, USA

Alex Gutentag, Journalist, USA

Iain McGilchrist, Psychiatrist, Philosopher, UK

Ayaan Hirsi Ali, Human Rights Activist, Author, Netherlands

Konstantin Kisin, Author, UK

Leighton Woodhouse, Public, USA

Andrew Lowenthal, liber-net, Australia

Aaron Mate, Journalist, USA

Izabella Kaminska, Journalist, The Blind Spot, UK

Nina Power, Writer, UK

Kmele Foster, Journalist, Media Entrepreneur, USA

Toby Young, Journalist, Free Speech Union, UK

Winston Marshall, Journalist, The Spectator, UK

Jacob Siegel, Tablet, USA/Israel

Ulrike Guerot, Founder of European Democracy Lab, Germany

Heather E. Heying, Evolutionary Biologist, USA

Bret Weinstein, Evolutionary Biologist, USA

Martina Pastorelli, Independent Journalist, Italy

Leandro Narloch, Independent Journalist, Brazil

Ana Henkel, Independent Journalist, Brazil

Mia Ashton, Journalist, Canada

Micha Narberhaus, The Protopia Lab, Spain/Germany

Alex Sheridan, Free Speech Ireland

Ben Scallan, Gript Media, Ireland

Thomas Fazi, Independent Journalist, Italy

Jean F. Queralt, Technologist, Founder @ The IO Foundation, Malaysia/Spain

Phil Shaw, Campaigner, Operation People, New Zealand

Jeremy Hildreth, Independent, UK

Craig Snider, Independent, USA

Eve Kay, TV Producer, UK

Helen Joyce, Journalist, UK

Dietrich Brüggemann, Filmmaker, Germany

Adam B. Coleman, Founder of Wrong Speak Publishing, USA

Helen Pluckrose, Author, UK

Michael Nayna, Filmmaker, Australia

Paul Rossi, Educator, Vertex Partnership Academics, USA

Juan Carlos Girauta, Politician, Spain

Andrew Neish, KC, UK

Steven Berkoff, Actor, Playright, UK

Patrick Hughes, Artist, UK

Adam Creighton, Journalist, Australia

Julia Hartley-Brewer, Journalist, UK

Robert Cibis, Filmmaker, Germany

Piers Robinson, Organization for Propaganda Studies, UK

Dirk Pohlmann, Journalist, Germany

Mathias Bröckers, Author, Journalist, Germany

Kira Phillips, Documentary Filmmaker, UK

Diane Atkinson, Historian, Biographer, UK

Eric Kaufmann, Professor of Politics, Birkbeck, University of Buckingham, Canada

Laura Dodsworth, Journalist and Author, UK

Nellie Bowles, Journalist, USA

Andrew Tettenborn, Professor of Law, Swansea University,  UK

Julius Grower, Fellow, St. Hugh’s College, UK

Nick Dixon, Comedian, UK

Dominic Frisby, Comedian, UK

James Orr, Associate Professor, University of Cambridge, UK

Brendan O’Neill, Journalist, spiked, UK

Jan Jekielek, Journalist, Canada

Andrew Roberts, Historian, UK

Robert Tombs, Historian, UK

Ben Schwarz, Journalist, USA

Xavier Azalbert, Investigative Scientific Journalist, France

Doug Stokes, International Relations Professor, University of Exeter, UK

James Allan, Professor of Law, University of Queensland, UK

David McGrogan, Professor of Law, Northumbria University, UK

Jacob Mchangama, Author, Denmark

Nigel Biggar, Chairman, Free Speech Union, UK

David Goodhart, Journalist, Author, UK

Catherine Austin Fitts, The Solari Report, Netherlands

Matt Goodwin, Politics Professor, University of Kent, UK

Alan Miller, Together Association, UK

Catherine Liu, Cultural Theorist, Author, USA

Stefan Millius, Journalist, Switzerland

Philip Hamburger, Professor of Law, Columbia, USA

Andrew Doyle, Author and journalist, UK

Rueben Kirkham, Co-Director, Free Speech Union of Australia, Australia

Jeffrey Tucker, Author, USA

Sarah Gon, Director, Free Speech Union, South Africa

Dara Macdonald, Co-Director, Free Speech Union, Australia

Jonathan Ayling, Chief Executive, Free Speech Union, New Zealand

David Zweig, Journalist, Author, USA

Juan Soto Ivars, Author, Spain

Colin Wright, Evolutionary Biologist, USA

Gad Saad, Professor, Evolutionary Behavioral Scientist, Author, Canada

Robert W. Malone, MD, MS, USA

Jill Glasspool-Malone, PhD., USA

Jordi Pigem, Philosopher, Author, Spain

Holly Lawford-Smith, Associate Professor in Political Philosophy, University of Melbourne, Australia

Michele Santoro, Journalist, TV Host, Presenter, Italy

Dr. James Smith, Podcaster, Literature Scholar, RHUL, UK

Francis Foster, Comedian, UK

Coleman Hughes, Writer, Podcaster, USA

Marco Bassani, Political Theorist, Historian, Milan University, Italy

Isabella Loiodice, Professor of Comparative Public Law, University of Bari, Italy

Luca Ricolfi, Professor, Sociologist, Turin University, Italy

Marcello Foa, Journalist, Former President of Rai, Italy

Andrea Zhok, Philosopher, University of Milan, Italy

Paolo Cesaretti, Professor of Byzantine Civilization, University of Bergamo, Italy

Alberto Contri, Mass Media Expert, Italy

Carlo Lottieri, Philosopher, University of Verona, Italy

Alessandro Di Battista, Political Activist, Writer, Italy

Paola Mastrocola, Writer, Italy

Carlo Freccero, Television Author, Media Expert, Italy

Giorgio Bianchi, Independent Journalist, Italy

Nello Preterossi, Professor, University of Salerno, Scientific Director of the Italian Institute for Philosophical Studies, Italy

Efrat Fenigson, Journalist, Podcaster, Israel

Eli Vieira, Journalist, Genetic Biologist, Brazil

Stephen Moore, Author and Analyst, Canada

M.Sc. sc. Arna Sebalj, B.Sc., Lawyer, Author, Journalist, Croatia (8.11.2023.)

 

Pridružite se:

Telegram kanal Arna Šebalj:

https://t.me/arnakanal

FB

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086873156577

Chat, grupa 

S Arnom i istinom:

https://t.me/arnasebalj

SVJEDOČANSTVA:

https://t.me/+sDUqfUv-QRdmM2Q0 

Web stranica:

www.arnasebalj.com